Sme priemerom piatich ľudí, s ktorými sa najviac stretávame

Rôzne štúdie zaoberajúce sa psychológiou a sociológiou dokázali, že človek a jeho osobnosť je priemerom piatich ľudí, s ktorými sa vo svojom živote najčastejšie stretáva. Čo to v praxi znamená?
Ak sa stretávate s ľuďmi, ktorí trávia svoj čas hraním hier, je viac než pravdepodobné, že taký ste aj vy. Ak sa stretávate s tými, ktorí športujú alebo sú umelecky nadaní, budete taký aj vy. Ak vo vašom okolí ľudia neustále frflú a na niečo sa sťažujú, zamyslite sa, či nerobíte to isté.smiech ženy kolektív.jpg
Vedci dokázali, že to, ako sa správame, je len odzrkadlením toho, akí sú ľudia v našom okolí. Ak by ste počas svojho živote zmenili svoj prístup a začali sa viac usmievať, zistili by ste, že odrazu sa nachádzate aj medzi podobne zmýšľajúcimi ľuďmi.
Prečo je tomu ale tak? Je vedecky dokázané, že podvedome prijímame aj informácie ako sú gestá a mimika. To všetko do nás vsiaka spolu s myšlienkami druhých ľudí. Ich názory nasávame a prirodzene selektujeme, či sa s nimi stotožníme alebo nie. Čiže ak neustále počúvame len sťažnosti, po čase zistíme, že uvažujeme rovnako. Nie je presne zistené, prečo sa človek tak začne správať. Možno začne mať pocit, že je to prirodzené. Tak ako malé dieťa. Ak vyrastá v rodine, kde sa nikto neháda a všetko je v harmónii, prídu mu to prirodzené a má pocit, že tak to na svete má fungovať. Ak zbadá hádku či krik, nevie si vysvetliť, prečo to tak je a nejde mu do hlavy, prečo iné rodiny žijú inak. Skrátka a jasne, podvedome kopírujeme isté veci od spôsobov až po myšlienky ľudí, s ktorými sme najčastejšie.skupina ľudia mesto.jpg
A čo robiť v prípade, ak netúžite potom, aby ste boli takí ako vaši blízky? Jednoducho sa snažiť od nich čo najviac selektovať. Vysvetliť, že sa medzi nimi necítite dobre a nájsť si iný okruh priateľov a známych, ktorých vám ich životný štýl vyhovuje. Nebojte sa, ak nebudete prijímať zlé myšlienky a názory, ktoré sú vám proti srsti a budete sa tomu vyhýbať, je viac než pravdepodobné, že váš život a myšlienky sa zmenia.
Takže ak vám niečo prechádza, len nabrať odvahu a zmeniť to! 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: