Slovenské Sillicon Valley realitou?

O tom, že jedna z najúspešnejších slovenských firiem ESET sa chystá postaviť výskumné centrum sa hovorí už dlho, avšak od dnes plán naberá reálne kontúry. Centrum má vyrásť v bratislavskej Patrónke na území bývalej vojenskej nemocnice, ktorú bude potrebné zbúrať.hrad.jpg
 
ESET kampus (názov, ktorý ponesie), sa bude vyznačovať špičkovými technológiami a moderným prístupom k práci. Súčasťou centra budú priestory na prenájom pre vznikajúce startupy a firmy zaoberajúcimi sa inováciami v oblasti techniky. Dostupný bude aj tzv. co-living, ktorý poskytne komfortné bývanie a vzájomnú spoluprácu jednotlivých firiem. Okrem toho sa v centre budú nachádzať aj reštaurácie, jedálne, obchody, požičovňa bicyklov, škôlka pre deti zamestnancov, lekáreň, zubná ambulancia a možnosti pre rekreáciu a trávenie voľného času.
 
„Chceme tu vybudovať epicentrum inovácií a premeniť túto časť na pulzujúci priestor, ktorý bude žiť aj mimo pracovného času. Nechceme tu vybudovať sídlo iba pre Eset, ale vytvoriť ekosystém množstva inovatívnych firiem, hlavne technologických. Koncentrácia takýchto firiem vie priniesť veľa pridanej hodnoty, dobrým príkladom je americký Silicon Valley," vyjadril sa prevádzkový riaditeľ ESETu Pavel Luka.
 
Kampus má zároveň splývať s prírodou. Celý kampus bude súčasťou jedného veľkého parku, jeho strechy budú trávnaté a odpad z komplexu sa bude recyklovať. Preferovaný typ dopravy do práce bude tiež ekologický. Neďaleko sa nachádza zastávka MHD, do centra budú viesť cyklotrasy a ESET už rokuje so ŽSSR o možnom železničnom prepojení.jazero.jpg
 
Riaditeľ ESETu povedal, že investícia takéhoto kalibru môže byť na Slovensku riziková, ale sú ochotní do toho ísť. Primárnym cieľom je aj zastaviť „útek mozgov“ do zahraničia a presvedčiť mladých vedcov, aby ostali na Slovensku.
 
Výstavba sa má začať v roku 2024 a podľa odhadov potrvá 2 roky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: