Riešenie Sudoku vás robí inteligentnejšími

Prepojenie medzi vedou a odpočinkom
Ľudia už po stáročia hľadali spôsoby ako sa zabaviť a zároveň tento oddychový čas využívať prakticky. Táto snaha viedla k mnoho hádankám a úlohám logického charakteru, z ktorých sa stali bežné relaxačné prostriedky. Jeden z najznámejších typov rekreačného rébusu je Sudoku.
Táto, mylne japonsky označovaná, tabuľka čísel v skutočnosti pochádza z Európy, presnejšie Švajčiarska, a v krajine vychádzajúceho slnka sa akurát tak stala enormne obľúbenou – a dostala svoj názov. Ten sa skladá zo slov „su“, čo znamená číslica a „doku“, čo značí samostatne, preložiť to teda môžeme ako samostatné číslo.časopis Sudoku.jpg
Ak ste si však mysleli, že ide o obyčajnú zábavku so zámerom skrátiť si dlhú chvíľu, ste na omyle. Táto jednoduchá mriežka skrýva oveľa viac ako sa na prvý pohľad zdá.
Vedci dokázali to, čo väčšina z nás už tušila
Doktori nás často varujú, že starnutie má obrovský dopad na náš mozog a postupom času sa nebezpečne opotrebúva. Možnosť rýchleho mentálneho poklesu sa ešte zvyšuje, ak svoju myseľ nepoužívame a pravidelne ju netrénujeme.
Istá anglická Univerzita sa zamerala práve na tento problém a analyzovala asi 19 000 účastníkov ktorých požiadali aby po jeden celý týždeň riešili 10 poznávacích testov – zväčša slovných a číselných. Výsledky boli zaujímavé, ale azda nie také prekvapivé. Respondenti ktorý často trávili čas hrami ako Sudoku vykázali oveľa lepšie schopnosti v oblastiach pamäte, pozornosti a uvažovaní.
Hoci sa teda ešte na 100% nepotvrdilo, že riešenie rébusov redukuje pravdepodobnosť demencie, všetky doterajšie prieskumy to naznačujú a minimálne jedna vec je istá – takéto úlohy udržujú náš mozog produktívnym dlhšie ako zvyčajne.prepojenia v mozgu.jpg
Ďalšie spôsoby ako si cvičiť mozog
Okrem Sudoku patrí do skupiny myšlienkovo výhodných hlavolamov takisto klasická písmenková krížovka, maľovaná krížovka, osem smerovka, puzzle, hádanky, slovné hračky a v podstate aj všetky matematické problémy. Ďalšími možnosťami ako zabezpečiť aby ste duševne nezleniveli je učenie nových vecí – jazyky alebo ručné práce.
Zdá sa teda, že pravidelná popoludňajšia prestávka na riešenie časopisu, či novín sa vám môže vyplatiť. Samozrejme to netreba preháňať a nezabúdať na pravidelný pohyb a rozvoj svojej ako psychickej, tak aj fyzickej stránky.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: