Pôsobivé vedecké úspechy roku 2019

Tento rok bol pre výskumníkov veľmi štedrí a oni opäť mohli urobiť Zem lepším miestom, alebo posunuli ľudstvo zasa o krok dopredu. Ako lepšie si pripomenúť a oceniť vedu za posledných 365 dní, než krátkou rekapituláciou tých najväčších.
Tmavé vesmírne prázdno
Kozmická  rozprávka, o ktorej už roky snívalo nespočetné množstvo astronómov a fyzikov sa konečne aspoň čiastočne stala skutočnosťou. Prvá fotka čiernej diery, obraz niečoho, čo popiera všemožné zákony a mení náš pohľad na svet. Objekt taký neskutočný, že dokonca aj s dnešnou technikou bolo ťažké vytvoriť jeho fotografiu. A predsa sa to podarilo.ilustrácia čiernej diery.jpg
Tím Horizont Histórie (v originály The Event Horizon Team), ktorý tvoria vedci z celého sveta, zverejnil 10. apríla jedinečný pohľad na čiernu dieru v centre galaxie M87. Niektorí dokonca považujú tento objav za udalosť desaťročia.
Spravodlivosť cez biológiu
Pokrok v oblasti dedičnosti  a genetického výskumu, dosiahol už také rozmery, že orgány činné v trestnom konaní sa nedávno rozhodli plne využívať získané poznatky na riešenie prípadov. A nešlo pritom len o čerstvé kauzy, ale aj staré, dávno založené záležitosti. DNA, vďaka ktorej môžu vyšetrovatelia hľadať zhody medzi materiálom nájdením na mieste činu a databázou podozrivých, teda vyriešila za posledný rok niekoľko tisícok vrážd či iných zločinov.
V Amerike napríklad pomohla poslať za mreže sériového vraha, ktorý sa úspešne vyhýbal úradom už niekoľko rokov.
Počítače sa učia čoraz rýchlejšie
Ešte počas obdobia minulej zimy dostala skupinka elitných hráčov pokru na frak od naprogramovaného robota s menom Pluribus. Išlo tak o úplne prvú umelú inteligenciu ktorá porazila človeka v hre pre viac hráčov Texas Hold’em. Turnaj trval 12 dní a za ten čas bot Pluribus prekabátil 15 rôznych protihráčov. Informačné technológie nás rýchlo dobiehajú, otázkou zostáva, či je to naozaj dobré, alebo naozaj znepokojujúce.socha spravodlivosti.jpg
Toto všetko je len kvapka z obrovského množstva inovácii či prelomových informácii, ku ktorým sme sa za posledný čas dostali. A aj keď pripomenúť si ich všetky by pravdepodobne trvalo ďalší rok, každý z nich je rozhodne dôležitý, a zaslúži si rovnaký rešpekt, ako ten zvyšok.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: