Nočná mora každého vodiča

Strach z toho, že sa to jedného dňa odohrá má asi každý. Stačí niekoľko sekúnd, aby nad sebou človek stratil kontrolu a v niektorých prípadoch to môže dopadnúť fatálne. Ak sa to stane vo chvíli, v ktorej nepotrebujeme byť ostražití, neohrozí nás to. Ale ak nás mikrospánok zasiahne práve vtedy, keď šoférujeme, môže to mať pre nás do budúcna veľmi zlé následky. V takomto prípade totiž dochádza k autonehodám, nepríjemným zraneniam a pomerne dosť často aj k úmrtiam. Tento krátkodobý spánkový stav môže trvať iba niekoľko sekúnd, ale rozhodne by sme ho nemali brať na ľahkú váhu.spiaci muž za volantom.jpg
Príčiny, že sa aj u nás prejaví mikrospánok, môžu byť rôzne. Môže za to dlhodobý nedostatok spánku, rôzne choroby, ponocovanie a veľmi skoré vstávanie kvôli práci alebo škole. Medzi najčastejšie príznaky patrí ospalosť, časté zívanie, pomalé reakcie, neschopnosť sústrediť sa na prostredie, ale aj podráždenie a pálenie očí, či dokonca časté žmurkanie.
Aj tomuto neželanému hosťovi sa však dokážeme vyhnúť. A úplne nám k tomu stačí zopár jednoduchých krokov, vďaka ktorým sa nám mikrospánok vyhne.žena šoféruje.jpg

  1. Časté pauzy počas šoférovania.Aj obyčajnou prestávkou sa dokážete prebrať. Ak už cítite, že na vás lezie únava kvôli šoférovaniu, radšej zastavte. Vždy je lepšie prísť neskôr ako neprísť vôbec. Káva alebo malé občerstvenie vás preberie a po pár minútach prestávky od šoférovania môžete znovu bez problémov sadnúť za volant a bez strachu pokračovať v ceste.
  2. Oddych pred cestou. Nie je žiadnou novinkou, ak povieme, že oddych a spánok je naozaj potrebný. A to sa týka aj pred dôležitou cestou, ktorá vás čaká. Pred tým, ako vyrazíte, si doprajte kráľovský odpočinok. Vždy je lepšie, ak na cesty vyrazíte oddýchnutý a plný energie, pretože sa dokážete oveľa viac sústrediť a riziko, že dostanete mikrospánok sa znižuje.
  3. Rozhovor počas jazdy. Na to, aby ste si udržali plnú pozornosť a nečakane nezaspali, vám stačí jediné – rozhovor s vašim spolujazdcom.  Ten vás totiž dokáže udržať v strehu a ak je to potrebné a spolucestujúci má vodičský preukaz, môžete sa s ním za volantom aj vymeniť, aby ste si mohli nachvíľu odpočinúť.

Ak sa teda chystáte na náročnú cestu, poriadne si oddýchnite a dajte sa do pohody. Upokojte sa a plne sa sústreďte na jazdu. Prajeme vám šťastnú cestu!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: