Nehostinný vesmír

Predstavme si, že vedci by našli spôsob ako dýchať vo vesmíre bez akéhokoľvek špeciálneho vybavenia. V praxi je to zatiaľ nemožné, avšak je takmer isté, že okrem tohto problému nám každá z planét našej slnečnej sústavy nedáva na život príliš veľké nádeje. Poďme teda po poriadku.
Merkúr
Návštevu tejto planéty by ste si museli dobre načasovať. Cez deň tu teplota prekračuje 420 °C, naopak v noci sa schladí až na takmer -180 °C. Výhodou je, že planéta rotuje relatívne pomaly, takže správne miesto a čas zaistí aspoň na krátku dobu vcelku priaznivé podmienky.Slnečná sústava.jpg
Venuša
Pobyt na venuši by ste si užili iba pár sekúnd. Slovo užiť pritom vyznieva veľmi sarkasticky. Teplota na planéte totiž dosahuje taktiež okolo 400 ° C. Atmosféra je tvorená takmer výhradne z oxidu uhličitého a tlak na nej je 90 krát silnejší ako na Zemi. Planéta je navyše obklopená mrakmi, z ktorých každú chvíľu prší doslova silná kyselina.
Mars
Náš sused, planéta, ktorú je možné pozorovať aj voľným okom dáva pre človeka „najlepšie“ podmienky na prežitie. V úvodzovkách preto, lebo by sa tu dalo vydržať asi 80 sekúnd. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch tu teplota dosahuje okolo – 60 °C. Atmosféru však taktiež vypĺňa najmä nedýchateľný oxid uhličitý.Zem a Mars.jpg
Jupiter
Najväčšia planéta slnečnej sústavy neprináša pre človeka veľa šancí na prežitie. Jupiter každú chvíľu bičuje silný vietor, hurikány, tornáda. Jednoducho počasie, ktoré si ani nevieme predstaviť, a ktoré by žiadny človek nedokázal prežiť. Okrem toho tvorí atmosféru najmä vodík a hélium, závan čerstvého kyslíka je teda v nedohľadne…
Saturn
Saturn je takisto brutálne veternou planétou. Vietor tu dosahuje nepredstaviteľných 1800 km za hodinu. Tornádo za tornádom by človeku nedalo žiadnu šancu na prežitie.
Urán
Planéta je pokrytá zmesou vody, amoniaku a metánu. Podľa vedcov tu nie je šanca prežiť ani pár sekúnd. Úspechom by bolo aj samotné pristátie na Uráne, nakoľko je kompletne pokrytý tekutinou.
Neptún
Planéta Neptún je ďalšou nehostinnou zastávkou na našej ceste vesmírom. Neptún sužuje vietor, ktorý miestami dosahuje rýchlosť zvuku. Viac argumentov proti životu na ňom netreba.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: