História kvetinových motívov v našich šatníkoch

Možno bude informácia o histórii kvetinových motívov na našich šatách pre vás nová, ale určite zaujímavá, hlavne pre všetky ženy milujúce módu, ale aj tie, ktoré baví hravosť a pestrosť jej ponuky. Egypťania totiž majú na svedomí to, že dnes milujeme rozkvitnuté látky a sú tí, ktorí po prvýkrát použili motív flóry na oblečení.
 dekorace.jpg
Hlbší filozofický význam
Kvety v minulosti symbolizovali nejaký druh filozofie a tiež emócie, nešlo len o estetický prvok na odevoch. V úplných začiatkoch o kvetovaných látkach nerozmýšľal nikto, na ozdobu sa totiž používali čerstvé alebo sušené rastliny v podobe brošní, vencov či kytíc, ktoré okrem estetickej funkcie plnili aj tú praktickú: boli voňavé a človeku pridali na príťažlivosti.
 
Azia
12.storočie bolo prelomovým čo sa techniky ozdobovania týka. Rozmach zaznamenalo vyšívanie kvetov na odevy. Korene malo v Číne, ale tento trend sa veľmi rýchlo šíril cez Stredný východ ďalej do ázijských krajín. Netrvalo dlho a spomínané výšivky už trónili na japonských kimonách a iných tradičných odevoch, a teda právom je práve Ázia považovaná za krajinu ich pôvodu. Spolu s krajinami Orientu sa prezentujú svojimi typickými motívmi pivoniek, exotických rastlín, ale aj vtákov vyobrazených  na hodvábnych látkach, ale v tomto bolo výnimkou Japonsko, kde ako podklad využívali naopak ťažké, hrubé látky. Čína je zasa známa vyšívaním na brokát a častým motívom bol vták fénix v kombinácii s pivonkami.
 
Všade samé kvety
Starí Egypťania boli veľmi zdatní v mnohých oblastiach a rozumeli dokonca aj prírode, a preto ich považujeme za prvých floristov. Boli obklopení kvetmi, objavovali sa na umeleckých dielach, kozmetike, obliekaní aj v medicíne. Girlandy a vence zdobili všetky veľkolepé podujatia, ale tie  patrili predovšetkým k výsadám šľachty a bohatých ľudí. Motívy z Egypta sa vyznačovali minimalizmom, čo sa prejavovalo v zobrazovaní iba listnatých rastlín bez okvetia a k symbolu svätosti, lotosu, mali výnimočný vzťah, pretože práve tento kvet pre nich predstavoval symbol boha slnka Ra.květiny.jpg
 
Rozkvitnutá súčasnosť
Aj dnešné ženy milujú „rozkvitnuté“ šaty hlavne v letnom období, vtedy v nich môže každá pocítiť závan romantiky a cítiť sa na okamih ako princezná. Kvet patrí k námetom, ktorý sa v drobných obmenách z módy určite tak skoro nevytratí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: