Fakty o veľkom bielom žralokovi

Samice sú väčšie ako samce. Dorzálna strana (chrbát) tela žraloka je tmavej farby (čierna, sivá, nahnedlá) a ich brucho je úplne biele. Špecifickým sfarbením tela je vynikajúca kamufláž, ktorá zabraňuje koristi vidieť žraloka.
Veľký biely žralok nemá očné viečka, ale počas útoku môžu prevrátiť očnú buľvu, aby sa predišli poraneniu očí. Toto je obzvlášť dôležité, keď lovia morské levy, ktoré majú ostré pazúry.Veľký biely žralok.jpg
V poslednej chvíli útoku sú žraloky prakticky slepé. Okrem toho majú vynikajúci zrak. Veľký biele žraloky neprodukujú žiadne zvuky. Komunikujú pomocou reči tela a vôní. Veľké biele žraloky majú vynikajúci čuch: môžu cítiť jednu kvapku krvi v milióne kvapiek vody!
Keď sa žraloky prevrátia, väčšina žralokov sa stane nehybnou. Tento jav sa nazýva „tonická nehybnosť“ a môžu ho zažiť aj Veľký biely.
Veľky Biely žralok má elektro-receptory, ktoré zisťujú elektrické pole všetkých zvierat vo vode. Tieto receptory používajú na lokalizáciu koristi.
Veľké biele žraloky môžu napadnúť ľudí, ale nebudú ich jesť. K útoku dochádza preto, že si žraloky zamenia ľudí s inou korisťou, ktorú bežne jedia. Pretože ľudia nemajú toľko tuku, koľko potrebujú žraloky, preto ich nebudú jesť.
Pri nehodách súvisiacich s hriankovačom zomrie viac ľudí ako po útoku žralokov.Tieto žraloky rastú pomaly. Samce dosahujú zrelosť vo veku 10 rokov a ženy vo veku 15 rokov. Samice rodia po 10 mesiacoch tehotenstva 2 až 10 živých žralokov.Žralok pohľad zhora.jpg
Žraloky nevykazujú rodičovskú starostlivosť a deti sa o seba starajú už od narodenia.Veľké biele žraloky, ktoré žijú v blízkosti pobrežia Južnej Afriky, sú známe svojimi majestátnymi skokmi z vody. Veľké biele žraloky sú osamelé zvieratá. Zhromažďujú sa iba počas párenia. Veľký biely žralok nemôže žiť v zajatí (v akváriách), pretože sa dezorientujú a narazia do akváriového skla. Ľudia každý rok zabíjajú viac ako 100 miliónov žralokov!
Počet žralokov sa drasticky znížil a tieto zvieratá sú teraz klasifikované ako kriticky ohrozené. Niektorí vedci odhadujú, že vo voľnej prírode zostáva len 10 000 veľkých bielych žralokov. Veľké biele žraloky žijú až 60 rokov.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: