Vedci predstavili stavebný materiál budúcnosti: drevo, ktoré po úprave dokáže nahradiť klimatizáciu
Moderné staviteľstvo sa nemalou čiastkou podieľa na tvorbe skleníkových plynov a má na svedomí prehrievanie vzduchu hlavne vo veľkomestách, pretože produkuje budovy prevažne z betónu a ocele. Vedci z univerzity v americkom štáte Maryland spojili sily a prišli s metódou vylepšenia vlastností dreva, ktoré by mohlo konkurovať aj oceli, ale má oveľa lepšie izolačné vlastnosti.
Materiál budúcnosti
Metóda je založená na odstránení ligninu, ktorý je dôležitým prvkom buniek stromu, pomocou peroxidu vodíka. Drevo po tejto úprave dokáže odrážať oveľa viac slnečného svetla hlavne kvôli tomu, že v jeho vnútri po zásahu peroxidu vodíka zostala len celulóza. Tá je schopná absorbovať minimum infračerveného žiarenia a naopak odrážať viditeľné svetlo. Výsledkom je, že tento materiál vnútro stavby nezahrieva, práve naopak, zvyšné teplo budovy do seba nasáva hlavne v noci.
Klimatizácia vykonávaná týmto spôsobom by sa uplatnila najmä v oblastiach, kde horúčavy dosahujú vražedné maximá a ani noci nie sú o nič chladnejšie. Výdaje na chladenie priestorov by sa takto dali znížiť o 25 až 30 percent.
Spojenie dvoch prvkov
Drevo po takejto úprave by mohlo významnou mierou zasiahnuť do moderného stavebníctva, najmä takzvané priehľadné drevo. Prvá zmienka o ňom je z roku 2016, keď vedci odstránený lignin nahradili plexisklom. Výsledkom je materiál, ktorého pevnosť je až dvakrát silnejšia ako sklo, takisto má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti a jeho výroba by nebola veľmi zložitá. Vedci vyjadrili nádej, že by tak mohol vzniknúť úplne nový materiál so zaujímavými a ešte oveľa ekologickejšími vlastnosťami.
Veľa nezodpovedaných otázok
Tu sa však natíska otázka, či je drevo spojené s plexisklom naozaj ekologickejšie ako klasické sklo. Sčasti je to totiž ropný produkt a tie sa ťažko v prírode rozkladajú, a to je výzva, ktorú musia vedci zvládnuť, ak chcú prispieť k vývoju materiálov s vlastnosťami priateľskejšími k našej planéte.