Na Novom Zélande žil tučniak veľkosti človeka
Fosílne zvyšky kostí napovedajú, že zviera bolo zhruba 1,6 m vysoké a vážilo okolo 80 kg. Tieto „monštruózne tučniaky“ žili v období paleo oceánu pred 66 až 56 miliónmi rokov. Je to jeden z najväčších druhov tučniakov, aký bol kedy nájdený. V dnešnej dobe je najväčším žijúcim tučniakom tučniak cisárskym ktorý žije na Antarktíde. Dorastá sa do výšky 1,2m a váži 22 až 45 kg, čo je polovica až štvrtina dávneho gigantického tučniaka. Tento vyhynutý druh tučniaka sa tak pridáva k ďalším obrovským predkom ktorých pozostatky boli nájdené na Novom Zélande a to najväčšieho papagája na svete, orla s rozpätím krídel až 3 metre a 3,6 metrov vysokého vtáka moa.
Ako je možné, že sa tučniaky dorastali do takých rozmerov?
Vedci predpokladajú, že je to dané vymiznutím veľkých morských plazov z oceánu zhruba v období zániku dinosaurov. Navyše v tom čase bola teploty vody v okolí Nového Zélandu ideálnych 25 stupňov v porovnaní s dnešnými 8 stupňami. V tomto období bol Nový Zéland stále spojený s Austráliou a gigantické tučniaky zdieľali vodné prostredie s obrovskými korytnačkami, korálmi a žralokmi.
Prečo sa s týmito tvormi už dnes nestretneme?
To nie je vedcom úplne známe, prečo tieto tvory vymizli z južnej hemisféry, avšak všeobecná teória je, že prišli do konfliktu s narastajúcou konkurenciou morských cicavcov. Na Antarktíde a Novom Zélande neboli žiadni predátori až do príchodu zubatých veľrýb a tuleňov mnoho rokov pred nami a zdá sa, že v tom čase začali gigantické tučniaky miznúť, ale konkrétny dôvod je stále neznámi.
A kde sa tieto pozostatky našli?
V oblasti North Canterbury, ktorá sa nachádza na južnom ostrove Nového Zélandu a je známou oblasťou fosílnych nálezov od 80tych rokov minulého storočia. Od nálezu fosílií v koryte rieky sa mladí paleontológovia z medzinárodného tímu venujú ich analýze.