Astronómovia na Skalnatom plese pozorujú dráhu medzihviezdnej kométy
Neznámy objekt k nám doletí z medzihviezdneho priestoru, má povahu kométy, ale nie je súčasťou slnečnej sústavy. Preletí okolo Slnka a už sa sem nikdy viac nevráti.
Kométa menom Borisov
Vedcom na Kryme sa koncom augusta podarilo objaviť nový, doposiaľ neznámy objekt s názvom Borisov, ktorý začali pozorovať a k nim sa pripojili aj astronómovia zo Slovenskej akadémie vied. Na pozorovanie využívajú 1,30 metra veľký ďalekohľad v observatóriu na Skalnatom plese. V roku 2017 preletel cez Slnečnú sústavu medziplanetárny objekt Oumuamua, ktorý bol astroidálneho charakteru, no Borisov je medzihviezdna kométa. Vedci ho objavili 30.augusta a odvtedy ho neprestajne pozorujú na mnohých miestach sveta, z ktorých získali už 261 meraní za 17 dní jeho oblúkovej dráhy. Merania pomohli vedcom vypočítať približnú dráhu kométy voči Slnku a jedným z parametrov je tzv. numerická excentricita, ktorej hodnota vyjadruje tvar dráhy pohybu. Excentricita medzi nulou a jednotkou znamená dráhu eliptickú, v jednom ohnisku so Slnkom, číslo väčšie ako jeden vyjadruje hyperbolickú dráhu – hovoríme o jednorazovom stretnutí telies, pretože okolo Slnka iba preletí a do Slnečnej sústavy sa už viac nevráti. Excentricita objektu Borisov vyšla na číslo 3,43 čo znamená, že jej dráha má hyperbolický tvar.
Viditeľná iba do konca roka
Kométa bola v čase, keď ju vedci objavili, od Slnka vzdialená 3 astronomické jednotky a najbližšie k nemu by mala byť 8.decembra 2019, bude to 2,025 astronomickej jednotky, až za dráhou Marsu. Vidieť sa bude dať pred východom slnka, ráno, prostredníctvom veľkých a stredných ďalekohľadov. 28.decembra 2019 sa ocitne najbližšie k Zemi a pozorovať ju bude možné už len tesne nad obzorom, no po Novom roku už ju v našich zemepisných šírkach nebudeme môcť vidieť, ale veľkými ďalekohľadmi to bude možné ešte na južnej pologuli.
Pozorovania astronómov sa sústreďujú predovšetkým na kometárne plyny a prach, hlavne na ich zloženie kvôli porovnaniu, či je rovnaké ako pri kométach našej Slnečnej sústavy alebo úplne odlišné.