Viete s kým spíte?
Ste si istí, že viete, kto s vami zdieľa vašu posteľ? Nie, nehovoríme o vašom partnerovi či partnerke. Na pretrase budú obyvatelia postele, o ktorých možno ani len netušíte. Žijú vo vašom matraci a dokážu človeku spôsobiť nemalé problémy.
Najznámejšie, no nie jediné
Medzi najznámejších obyvateľov našich matracov, patria jednoznačne roztoče. Áno, je pravda, že tieto potvorky dokážu narobiť nemalé problémy, čo sa zdravotného hľadiska týka. Môžu spôsobovať kožné a dýchacie problémy a dokonca aj poruchy spánku či úplnú nespavosť. Nenechajte sa však zmiasť. Roztoče nie sú jedinými potvorkami, ktoré môžu vo vašom matraci prebývať. O tom, čo presne v ňom môže behať, si povieme o trošku neskôr.
Nezáleží na tom, ako vyzerá
Mnohí ľudia spia na matracoch, ktoré majú viac ako desať rokov. Niekedy je jeho vek omnoho vyšší. Veď nevyzerá až tak zle a spánok na ňom taktiež nie je až tak nepohodlný, tak ešte nejaký ten rok – dva, vydrží. Toto ale naozaj nie je ten najlepší prístup. Každý matrac, a to i ten najdrahší, má svoju obmedzenú životnosť. To znamená, že po istej dobe, ho jednoducho vymeniť musíte. To, ako vyzerá zvonku, totiž nemá žiaden vplyv na to, ako vyzerá vo vnútri. Teraz sa vrátime k tomu, čo všetko žije v ňom.
Kedy sa s ním teda rozlúčiť?
Teraz ste už snáď pochopili, prečo je potrebné matrac jedného dňa vymeniť. Otázkou však ostáva to, kedy je ten pravý čas. Je to ale veľmi ťažká otázka. Každý matrac má totiž úplne inú životnosť. Preto je dobré, ak sa o nej informujete už pri jeho kúpe. Ak doma používate matrac, pri ktorého kúpe boli ešte vaši starí rodičia, nemusíte tohto veľa riešiť. Jednoducho ho čím skôr vymeňte. To isté platí pre matrace, ktoré ste kupovali v časoch, kedy ste čerstvo dosiahli plnoletosť. V preklade, žiaden matrac nevydrží dlhšie ako desať rokov. Pätnásť rokov je však absolútne horná hranica.