Rekonštrukcia Pradiarne získava finálne kontúry

Rok 2020 bude pre Bratislavu výnimočný. Ku koncu roka sa plánuje otvorenie novej Hlavnej autobusovej stanice Nivy s priľahlým obchodným centrom a novou najvyššou stavbou na Slovensku – Nivy Tower, ktorá prekoná súčasný rekord budovy Národnej banky Slovenska. Práce finišujú aj v projekte architektky Zahy Hadid – Sky Park, kde sa majú oficiálne otvoriť prvé obytné veže.
 Ulice Bratislavy.jpg
Nemenej dôležitým projektom je revitalizácia objektu Pradiarne z roku 1900. Táto stará industriálna budova má byť dominantou novej mestskej štvrte Zwirn. Nachádzať sa tu budú kancelárske priestory, konferenčné sály, umelecké galérie a niekoľko obchodov. Významným priestorom bude Silocentrála, ktorá tvorila gro bývalej Pradiarne. Stane sa z nej priestor pre spoločensko-kultúrne podujatia.
 
Samotná rekonštrukcia prebieha pod záštitou spoločnosti YIT Slovakia. Generálny riaditeľ YIT, Milan Murcko, povedal: „Zatiaľ čo názov a obnova je pôvodného vzhľadu spája toto územie s jeho industriálnou históriou, konverzia na nové využitie ukazuje, ako sa dá aj dlho nevyužívaným miestam vdýchnuť nový život.“
 
Súčasťou Pradiarne budú aj nové byty. YIT predpokladá, že by s predajom mohli začať aj tento rok, ale čakajú na územné rozhodnutia. Záujem o nové byty je už istý, keďže takmer tretina je obsadená. Celý komplex bude mať zelenú strechu a bude nízkoenergetický. „Budova bude trvalo udržateľná, aby mohla slúžiť aj viac ako ďalších 120 rokov,“ tvrdí spoločnosť.Výhľad z Bratislavského hradu.jpg
 
Objekt sa rozprestiera na ploche 16000 metrov štvorcových. Náklady sa dostali za hranicu 25 miliónov eur, čo je viac, ako keby sa jednalo o novostavbu. Pri obnove historických pamiatok je však finálna suma vždy väčšia. „Pri obnove historických objektov je dôležité dbať na to, aby nová funkcia budovy zodpovedala jej priestorovým danostiam. Dôležité je nie len profesionálne zvládnuť obnovu historických prvkov, ale doplniť ich súčasnými tak, aby si nekonkurovali, ale sa vhodne dopĺňali,“ povedal hlavný architekt Masár.

Author: