Na Islande miznú ľadovce

Až 11 % povrchu Islandu tvoria ľadovce, spolu je ich vyše 400. Vedci však tvrdia, že v súvislosti s klimatickými zmenami a globálnym otepľovaním budú už v priebehu nadchádzajúcich dvoch storočí všetky ľadovce minulosťou.
18. augusta tohto roku sa obyvatelia vystrojili symbolický pohreb ľadovcu s názvom Okjokull, ktorý bol nádherným výtvorom prírody, avšak podľahol vplyvom globálneho otepľovania. Pred sto rokmi tento ľadovec pokrýval 16 kilometrov štvorcových, v súčasnosti je to sotva jeden kilometer. Islandania v tejto súvislosti zorganizovali ceremóniu, ktorou chceli upútať pozornosť na prebiehajúce zmeny.
Symbolický pohreb sa konal na sopke Ok, ktorú ľadovec niekedy pokrýval. topiace sa ľadovce.jpgV súčasnosti je na tomto mieste najvyššie položené jazero resp. pleso v krajine. Udalosti sa zúčastnilo okolo 100 ľudí, prevažne aktivistov, ale aj premiérka krajiny, prezidentka Írska, niekoľko vedcov a podobne.
Na mieste konania umiestnili pamätnú tabulu, ktorá ma zanechať odkaz pre budúce generácie. Text je v islandčine a angličtine, aby bol porozumiteľný prakticky ľuďom z celého sveta. Na tabuli stojí: „Odkaz pre budúcnosť. Ok je prvý islandský ľadovec, ktorý stratil svoj status ľadovca. Najbližších 200 rokov očakávame podobný osud aj u ostatných ľadovcov. Monument je svedectvom, že vieme čo sa práve deje a čo je potrebné urobiť. Iba vy zistíte, či sme to urobili.“ledovec v moři.jpg
Pod uvedeným textom sa nachádza ešte jeden riadok s textom „415ppm CO2“. Je to najvyššia hodnota oxidu uhličitého nameraná v atmosfére.
Vedci, aktivisti ale aj zúčastnený si od tejto aktivity sľubujú zvýšenie pozornosti a záujmu o environmentálne problémy dneška, ktoré sa týkajú nás všetkých. Topenie ľadovcov je podľa nich rukolapným dôkazom toho, že situácie je naozaj kritická. Verme teda, že najbližšie roky v tomto ohľade prinesú pozitívnu zmenu a katastrofické predikcie vedcov sa nenaplnia. 

Author: