Ako na fasádu domu

Nie je to karavan ani klasický dom s blokovou fasádou, ale niečo medzi tým. V posledných rokoch už aj na Slovensku pribúdajú tzv. mobilné domy, ktoré sa dosiaľ tešili obľube najmä v niektorých zahraničných krajinách. Dajú sa využiť ako príbytok do záhrady, no aj na celoročné bývanie. A v prípade potreby ich možno premiestniť. Mobilný dom vyrobený na Slovensku je prispôsobený našim klimatickým podmienkam. Aj keď u nás ešte nie sú veľmi známe, na Západe ich využívajú už niekoľko desaťročí. Napríklad v USA žije v mobilných domoch podľa odhadov až 20 miliónov ľudí a ďalším miliónom slúžia na rekreačné bývanie. Z európskych štátov je ich asi najviac vo Veľkej Británii, ale obľúbené sú aj v Holandsku či vo Francúzsku. Čím sa vlastne odlišujú od klasických domov alebo karavanov?

OpenBox-MarbleHouse-007

Sú to obytné vozidlá na voľný čas. Nie sú stavbami a na rozdiel od bežných karavanov nie sú určené do cestnej premávky. Naše mobilné domy  sú prispôsobené našim klimatickým podmienkam a vzhľadom na kvalitné zateplenie sa môžu používať celoročne. Keďže tieto príbytky nie sú pevne spojené so zemou, ich majiteľ má stále možnosť premiestniť ich inam. To je základný rozdiel oproti klasickým domom, ktoré nemožno presúvať. Oproti karavanom sú rozhodne priestorovo väčšie a dajú sa používať na celoročné bývanie. Pokiaľ ide o výbavu, sú útulné a zariadené nábytkom zhotoveným na mieru. Majú aj podobne členené priestory ako bežný dom či byt – jednu alebo viac izieb, kuchyňu, kúpeľňu a WC. Na ich výrobu sa používajú materiály ako oceľ, drevo či plast. Mobilné domy sa nestavajú, pretože nejde o stavbu, ale vyrábajú sa v kontrolovanom prostredí vo výrobnej hale, takže ich môžeme vyrábať celoročne. Ich kostru tvorí robustný drevený rám, podvozok je z ocele. Na rozdiel od dovážaných, prevažne britských mobilných domov, majú tie ich masívnejšiu konštrukciu.

miestnosť dvere

Zatiaľ čo britské mali zvyčajne len tri centimetre hrubé vonkajšie steny, tie slovenské  majú hrúbku steny až pätnásť centimetrov. Životnosť mobilných domov závisí hlavne od toho, ako sa o ne majitelia starajú. Ak si kúpia zateplený dom alebo si ho sami dajú zatepliť, zvyšujú jeho atraktivitu. Výhodou mobilných domov sú pomerne nízke prevádzkové náklady. Aj obstarávacia cena mobilného domu je v porovnaní s klasickým domom pomerne nízka. Závisí od rozmerov, výbavy, použitých materiálov a pri individuálne vyrobených domoch aj od počtu neštandardných riešení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Author: